Türkçe English Deutsch
HABERLER
Dizi Müziklerine İmza Atan Kemal Sahir Gürel: Etkileyici Şarkı Diziyi İzletiyor
haberin devamı...
Gümüş At sinema ve müzik ödülleri sahiplerini buldu
haberin devamı...
Hatırla ey okur: Adı Kemal Sahir Gürel...
haberin devamı...
Elveda Rumeli Dizi Müzikleri Kalan Müzik Tarafından Yayınlandı
haberin devamı...
Asi Ruh Belgeseli Kalan Müzik Tarafından Yayınlandı
haberin devamı...
Hatırla Sevgili Müziği

Bu müzik aşka ve 68 kuşağına dair

Bir dönem dizisi olan Hatırla Sevgili'nin müziği, senaryosuyla müthiş bir uyum sergiliyor. Müzisyenler Kemal Sahir Gürel, Hüseyin Yıldız ve Erdal Güney bu durumun, o dönemin yiğit insanlarına karşı hissettikleri saygı ve sevgiden kaynaklandığını söylüyor.

Adnan Menderes dönemini işleyen ve 80'li yıllara kadar ilerleyecek olan Hatırla Sevgili dizisi, müzikleriyle de büyük ilgi görüyor. Özellikle dizinin yayınlanan son bölümündeki Deniz Gezmiş görüntülerinin üzerindeki fon müziği, insanın tüylerini diken diken ediyordu. Dizi için hazırlanan diğer müzikler ve seçilen eski parçalar da görüntüleri çok iyi tamamlıyor. Tüm bu melodiler üç usta müzisyenin elinden çıkıyor. Yemin ve Dicle gibi yeni dizilerin müziğine de birlikte imza atan Kemal Sahir Gürel, Hüseyin Yıldız ve Erdal Güney ile Hatırla Sevgili üzerine konuştuk.

'İÇİMİZDEN GELİYOR'
- Yaptığınız besteler senaryo ve görüntülerle çok örtüşüyor. Ayrıca izleyiciyi çok etkiliyor. Nasıl başarıyorsunuz bunu?

- Kemal S.Gürel: Farklı bir durum var tabii burada. Biz dizide anlatılanların yabancısı olan insanlar değiliz. Yani biz, aslında o duyarlılıklarla büyümüş insanlarız. O dönemin bütün muhalif ve yiğit insanlarına karşı hissettiğimiz saygı ve sevgiden; o kültürün bir parçası olmaktan da kaynaklanan bir şey bu. Dolayısıyla yeniden bir keşif yok orada, içimizden gelen şeyler.

- Yani bu dizi sizin için ayrıca manevi bir değer taşıyor.
- Hüseyin Yıldız: Kesinlikle. Türkiye'nin kronolojisi bir kere. 68 kuşağı var, yakında benim yaşadığım kuşak 70'ler gelecek mesela.

- Erdal Güney: Bir de hepimiz o dönemin, farklı yaş kesitlerinde acılarını yaşadık. Türkiye'deki birçok insan gibi. Şimdi bizim bu dizide bunlara sanatımızla yanıt verebilme şansımız var. O yüzden kendimizi coşkulu hissetmememiz mümkün değil.

- Dizideki hangi parçalar size ait değil?
- H.Y: Bütün temalar bize ait. Onun dışında Mehmet Güreli'nin parçası var orada, Ömer Hayyam'ın bir şiiri, o bizim değil. Bir de klasik Türk sanat müziği parçaları bizim değil tabii. Onlar orijinal halleriyle kullanılıyor. Onun dışındakilerin hepsi bizim.

- Hangi temalar onlar?
- A.G: Kendi açımızdan üç ayrı doku var. Biri duyguları tarif eden, biri dizinin yarı belgesel özelliğine ve politik iklimine uygun, diğeri de dönemin dokusuna uygun. Bunları yaparken de sürekli paylaşımla çıkmıyor. Hepimiz durduğumuz yerden bir şeyler üretiyoruz, onların içinden hangileri uyuyorsa öyle bir uygulama yapıyoruz.

GEZMİŞ'E HALK MÜZİĞİ
- H.Y: Mesela dizinin, gazete sayfalarının bantta dönüşüyle başlayan bölümünde, Kemal'in yaptığı Fırtına isimli ezgi, tamamen o siyasal ya da belgesel tadı veren bir müzik. Deniz Gezmiş görüntülerinin üzerine yapılan müzik de halk müziği ezgisi.

- Soundtrack'i ne zaman çıkıyor?
- K.S.G: Bu dizinin yapımcısı atv. Kanalın, diziyle ilgili başka çalışmaları da olacak ve sanırım mayıs ayında seyirciyle buluşturacak. Biz de soundtrack'i mayıs ayına hazırlıyoruz.

Kimi Enstrümantal Kimi Sözlü; Hatırla Sevgili Melodileri

SÖZLÜ PARÇALAR
* Zor Yıllar Beste: Erdal Güney Söz: Mustafa Nuhut ve Erdal Güney Solist: Eylem Aktaş Sözleri: Dudağımda yarım kalan söylenmemiş son sözümdür... Varsın eller gönül yarası kapanır sansın, kabuğun altında ey yar kanayan sensin. Kullanıldığı sahneler: Ahmet ve Yasemin'in aşk sahnelerinde

* Yaralı Kalbim Beste: Kemal Sahir Gürel Söz: İbrahim Karaca Solist: Atakan Akdaş Sözleri: Artık savrulup gitsen de rüzgâra, ağla yaralı kalbim her şey yalan. Kullanıldığı sahneler: Kavuşulmayan aşk sahnelerinde.

* Geçmişten Geleceğe Beste: Hüseyin Yıldız Söz: İbrahim Karaca Solist: Erdal Güney Sözleri: Sevdamız bir uzun bakış. Ey memleket, ey soylu düş... Kullanıldığı sahneler: 68 kuşağına yazıldı. Deniz Gezmiş görüntülerinin üzerine kullanıldı.

DİĞER MELODİLER...
* Gece ve Rüzgâr: Erdal Güney'in. Eylem Aktaş sesiyle eşlik ediyor.
* Hüznün Gecesi: Hüseyin Yıldız.
* Kaşı Kemanım: Erdal Güney.
* Fırtına ve Senfoni adlı melodiler, Kemal Sahir Gürel'in siyasi temalı melodileri. Belgesel görüntülerde kullanılıyor.
* Güzel Günler ya da Özlem olarak adlandırdıkları melodi, mutlu anlarda kullanılıyor.
* Büyükada sahnelerindeki parça konuk melodi. Seyithan Kızıl'ın Dar Geçit adlı parçası.

Sesiyle tanınıyor

Dizinin en sevilen parçalarından Zor Yıllar , sözlerinin benzerliği nedeniyle eski bir klasik Türk müziği şarkısı olan Hatırla Sevgili ile karıştırılıyor. Zor Yıllar 'ı dizide 1980 doğumlu, İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü öğrencisi Eylem Aktaş seslendiriyor. Aktaş, şimdiye kadar pek çok Kürtçe ve Türkçe albüme vokal yapmış. Ayrıca Yaşam Radyo'da haftada bir gün Kürtçe müzik programı yapıyor. Hatırla Sevgili dışında daha önce Ihlamurlar Altında ve Kurşun Yarası dizilerinde sesiyle yer almış. Ayrıca müziklerini Erdal Güney'in yaptığı Unutulmayanlar filminin soundtrack'i için de Hüzünkâr isimli parçayı seslendirmiş.

 

11/03/2007 - Sabah Gazetesi

Kemal Sahir Gürel
kemalsahir@hotmail.com